ΣΟΚ και ΓΚΟΛ - "φωτοβολίδα" στο 95' στον αγώνα ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι που φαινόταν να οδηγείται στο... 0-0, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να λυτρωθεί στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, και πήρε σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ με γκολ του Λέο Μάτος.Το παιχνίδι άρχισε με τους δύο ομάδες να παρουσιάζονται αρκετά επιφυλακτικές στα πρώτα του λεπτά, θέλοντας να... μετρήσουν η μία την άλλη. Και η αλήθεια είναι ότι αυτή η «σφιχτή» εικόνα δεν άλλαξε και πολύ στην συνέχεια του πρώτου μέρους. Η πρώτη τελική προς το τέρμα ήρθε στο 9' για την ΑΕΚ, όταν ο Μπακασέτας εκτέλεσε απ' ευθείας ένα φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή, με τον Γλύκο να μπλοκάρει εύκολα. Τρία λεπτά αργότερα ο Τσίμιροτ μπήκε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, όμως ο Ανέστης έπεσε γρήγορα στα πόδια του και καθάρισε τη φάση.Στο 20' ο Γκάλο έκανε μια καλή σέντρα από δεξιά, ο Μαλεζάς πήρε την κεφαλιά και έδωσε στην μπάλα πορεία προς το τέρμα της ομάδας του, αλλά ο Γλύκος έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε. Στο 28' ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του πραγματικά σημαντική στιγμή, όταν απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέοβατς ανάγκασε τον Ανέστη σε εντυπωσιακή επέμβαση.Δες την εξέλιξη όλων των αγώνων από το καλύτερο live score!Στο 41' ο Κάμπος έκανε έξυπνη σέντρα προς την περιοχή, ο Τσίμιροτ πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Το πρώτο μέρος έκλεισε με μια μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκάλο έκανε νέα σέντρα από δεξιά, βρίσκοντας στην περιοχή τον Αλμέιδα, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά έστειλε τη μπάλα να περάσει λίγο άουτ.Πίεση ΠΑΟΚ, δοκάρι η ΑΕΚ!Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Κάμπος έκανε μια συρτή σέντρα προς την περιοχή, ο Ροντρίγκες δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας και ο Ανέστης μπλόκαρε. Ακολούθησε περίπου ένα τέταρτο χωρίς ουσιαστική. Στο 60' ο Μάνταλος εκτέλεσε ένα μακρινό φάουλ από πλάγια θέση, ο Λαμπρόπουλος έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα να περάσει πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γλύκου.Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπίσεσβαρ -που είχε μπει λίγο πριν στο παιχνίδι- δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αλλά δεν ανησύχησε τον Ανέστη. Στο 66' ο Μάτος έκανε ένα δυνατό γύρισμα στην περιοχή από δεξιά, αλλά κανείς δεν μπήκε στην πορεία της μπάλας, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ανέστης μπλόκαρε ένα μακρινό σουτ του Ροντρίγκες. Στο 73' η ΑΕΚ απάντησε φτάνοντας μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Χριστοδουλόπουλος πήρε τη μπάλα από αριστερά, συνέκλινε, έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής και είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι!Στην επόμενη φάση ο Ροντρίγκες δοκίμασε νέο μακρινό -πολύ δυνατό- σουτ, αναγκάζοντας τον Ανέστη να αποκρούσει εντυπωσιακά, ενώ ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ νίκησε τον παίκτη του ΠΑΟΚ και σε μια «μπούκα» του στην περιοχή δύο λεπτά μετά. Στο 78' ο Τάσος Σιδηρόπουλος διέκοψε προσωρινά του παιχνίδι, καθώς μια φωτοβολίδα έπεσε εντός του αγωνιστικού χώρου, ξεκαθαρίζοντας ότι αν συνέβαινε το ίδιο και δεύτερη φορά, η διακοπή θα ήταν οριστική.Λύτρωση στις καθυστερήσειςΣτο 84' ο Μάνταλος δοκίμασε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Γλύκο να διώχνει σε κόρνερ. Με την συμπλήρωση των 90' ο Περέιρα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Μάτος πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την πίεσή του στις καθυστερήσεις, κερδίζοντας δύο κόρνερ, με το δεύτερο να φέρνει και το γκολ της... λύτρωσης.Ο Περέιρα εκτέλεσε κόρνερ, ο Ανέστης απομάκρυνε, ο Περέιρα έκανε δεύτερη σέντρα, ο Μαλεζάς πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μάτος στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ έκανε το 1-0, με τους παίκτες της ΑΕΚ να διαμαρτύρονται ότι το κόρνερ από το οποίο ξεκίνησε το γκολ ήταν στην πραγματικότητα άουτ.Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Λέο Μάτος, Κάμπος (76' Μυστακίδης), Λέοβατς, Μαλεζάς, Κρέσπο, Τσίμιροτ, Ροντρίγκες, Σακχόφ (63' Μπίσεσβαρ), Αθανασιάδης (87' Περέιρα), Κάνιας.ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις): Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες (84' Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Μπακασέτας, Πατίτο (69' Χριστοδουλόπουλος), Αλμέιδα (90' Αραβίδης).Η προετοιμασία των προπονητώνΟ Βλάνταν Ίβιτς παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-3-3. Στο τέρμα ήταν ο Γλύκος, στην άμυνα οι Λέο Μάτος, Μαλεζάς, Κρέσπο, Λέοβατς, στα αμυντικά χαφ οι Τσίμιρoτ, Κάνιας, οι Τζάλμα Κάμπος, Σάκχοφ και Ροντρίγκες ήταν στην τριάδα μπροστά τους και ο Αθανασιάδης στην κορυφή.Και ο Ζοζέ Μοράις, από την πλευρά του επέλεξε το 4-2-3-1. Στο τέρμα ήταν ο Ανέστης, στην άμυνα οι Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, ως αμυντικοί χαφ έπαιξαν οι Γιόχανσον, Σιμόες και στην τριάδα πίσω από τον Αλμέιδα ήταν οι Μάνταλος, Μπακασέτας, Πατίτο.